سلطان زنگوله

.................

ـ مراحل ساخت یک ساختما ن:

. A بازدید و بررسی وضعیت فیزیکی و عوارض زمین

B . نقشه برداری زمین (تعیین حدود و عرصه ـ  تعیین نقاط  تشخیص موقعیت  Benchmark  ـ  توپوگرافی و ترسیم پروفیل های طولی و عرضی(

. C بررسی مقاومت خاک (آزمایش خاک)

. D برچیدن گیاهان و علفهای خودرو

. E برداشت خاک نباتی

. F تسطیح (خاکبرداری ـ خاکریزی (level )

. G پی کنی جهت اجرای فونداسیون

.ابزار ـ ماشین‏آلات و تجهیزات ساختمانی

 1ـ تهیه مصالح و عملیات ساخت

 

 2ـ فونداسیون و پی

 3ـ  اسکلت ساختمانی

 4ـ دیوار باربر و ساختمان های بدون اسکلت

5 ـ  سازه صنعتی در مقایسه با سازه ساختمانی و تعریف ساختمان صنعتی

دیوار ساختمانی به روش سنتی

 7ـ دیوار صنعتی ساختمان

8ـ دیوار مقاوم باربر ، ساخت درجا

 انواع ساندویچ پانل و موارد مشابه

10ـ سقف های بتنی

11ـ سقف های سنتی

12ـ سقف های صنعتی ساختمان و . . .

13ـ سقف شیروانی و انواع فریم بندی ( سربندی ) و ورقهای پوشش سقف

14- سقف و کف کاذب ـ تعریف و کاربری آن از نظر مقاوم بودن  و قابلیت تعمیر و ترمیم

15- پنجره ساختمانی

16ـ نرده و حفاظ

17ـ فریم یا چهار چوب ( قاب پنجره و درب )

18- درب های داخلی ساختمان ( درب اتاق )

19ـ درب فلزی حیاط اصلی

20- سیستم تهویه هوا

21- سیستم های گرمایش و سرمایش

22- نمای ساختمان ( متریال و نحوه اجرا ) و همچنین انواع نما با استفاده از متریال صنعتی

23- پوشش نهایی دیوارهای داخلی ( متریال و نحوه اجرا )

24- گچبری ـ آرک و ابزار زنی گچ

25- پوشش نهایی دیوار سرویس بهداشتی ( معایب و محاسن )

26- پوشش نهایی دیوار آشپزخانه ( معایب و محاسن )

27- پله های داخلی و خارجی

28- سرامیک جهت سرویس بهداشتی ـ آشپزخانه ـ سالن پذیرایی  و . . .

29- پارکت و کف پوش

30- کابینت آشپزخانه و تعریف متریال

31- چیدمان و طراحی کابینت آشپزخانه ـ متد و روش ها ی نوین

32- متریال ـ متد و روش های لوله کشی آب سرد و گرم و فاضلاب ساختمانی

33- متریال ـ متد و روش های سیم کشی ساختمانی و همچنین انواع لامپ ـ لوستر و سیستم های نورپردازی

34- سینک ظرفشوئی

35- روشور

36- زیر دوشی

37- دوش حمام

37- حمام صنعتی

38- توالت

39- شیرآلات ساختمانی و تجهیزات داخلی سرویس بهداشتی  ( سیفون ـ فلش تانک ـ آینه و . . . )

40- وان حمام ـ سونا و جکوزی

41- استخر و سیستم های مربوطه

42- درب های اتوماتیک پارکینگ

43- چراغ های محوطه

44- مبلمان محوطه

45- طراحی و تجهیزات محوطه و وفضای سبز

46- دیوارکشی محوطه ـ حصار کشی و موارد مشابه

  توضیح مراحل مختلف ساختن يک ساختمان:

1ـ بازديد زمين و ريشه‌کني

قبل ازشروع هرنوع عمليات ساختماني بايدزمين محل ساختمان بازديده شده و وضعيت وفاصله آن نسبت به خيابان‌ها و جاده‌هاي اطراف مورد بازرسي قرار گيرد و همچنين  پستي  و بلندي  زمين  با توجه به نقشه ساختمان مورد بازديد قرار گرفته در صورتي که ساختما ن بزرگ باشد پستي و بلندي و ساير عوارض زمين مي‌بايد به وسيله مهند سين نقشه بردارتعيين گرددوهمچنين بايدمحل چاه‌هاي فاضلاب وچاه آب‌هاي قديمي ومسيرقنات‌هاي قديمي که ممکن است در هر زميني موجود باشد تعيين شده  و محل آ ن نسبت به  پي سازي مشخص گرد د ود رصورت  لزوم مي‌بايد اين چاه‌ها با بتون ويا شفته پرشودومحل احداث ساختمان نسبت به  زمين تعيين شده  و نسبت به ريشه کني ( کند ن ريشه‌هاي نباتي که ممکن است در زمين روييده باشد) آن محل اقدام شودوخاک‌هاي اضافي به بيرون حمل گردد و بالاخره بايدشکل هندسي زمين وزواياي آن کاملا معلوم شده و با نقشه ساختمان مطابقت داده شود.

پياده کردن نقشه

پس از بازديد محل و ريشه‌کني اولين قدم در ساختن يک ساختمان پياده کردن نقشه میباشدمنظورازپياده کردن نقشه يعني انتقال نقشه ساختمان از روي کاغذ بر روي زمين به ابعاد اصلي (يک به يک) به  طوري که محل دقيق پي‌ها و ستون‌ها و ديوارها و زيرزمين‌ها وعرض‌ پي‌ها روي زمين به خوبي مشخص باشد. و همزمان با ريشه‌کني وبازديد محل بايد قسمتهاي مختلف نقشه ساختمان مخصوصا نقشه پي کني استفاده گردد. براي پيا ده کردن نقشه ساختما ن‌هاي مهم معمولا از دوربين‌هاي نقشه‌‌ برداري ا ستفاده می ‌شود. ولي براي پيا ده کردن نقشه ساختما ن‌ ها ي معمولي و کو چک ا زمتر و ريسمان  بنايي  که  به  آ ن ريسمان کارهم می‌گويند استفاده مي‌گردد. براي پياده کردن نقشه  با متر و ريسمان کار ابتدا بايدمحل کلي ساختمان راروي زمين مشخص نموده وبعد با کشيدن ريسمان د ر يکي ا ز امتداد هاي تعيين شده و ريختن گچ يکي ازخطوط اصلي ساختمان را تعيين مي‌نماييم.با توجه به اينکه هر نقطه از ساختمان نسبت به  سطح  زمين  دا راي ارتفاع معيني مي‌باشد که بايد در طول مدت اجرا در هرزمان قابل کنترل باشد. براي جلوگيري از اشتباه قطعه بتني با ابعاد دلخواه (مثل 40در40با ارتفاع 20 سانتي‌متر) در نقطه‌اي دورتر از  محل ساختمان مي‌سازند به طوريکه درموقع گودبرداري و يا پي کني باآن آسيب نرسد و در طول مدت ساختمان تمام ارتفاعات را با آن مي‌سنجند به اين قطعه بتني اصطلاحا رپر مي‌گويند. دربعضي ساختمان‌هاي کوچکترروي اولين قسمتي که ساخته مي‌شود ( مانند اولين ستون)علامتي مي‌گذارند و بقيه ارتفاعات را نسبت به آن مي‌سنجند.

3- گودبرداري

بعد از پياده کردن نقشه وکنترل آن در صورت لزوم اقدام به گودبرداري مي‌نمايند. گودبرداري  براي آن قسمت از ساختمان انجام مي‌شود که در طبقات پايين‌تر از کف  طبيعي زمين ساخته مي‌شود مانندموتورهانه‌ها و انبارهاوپارکينگ‌ها وغيره.در موقع گودبرداري چنانچه محل گودبرداري بزرگ نباشد از وسايل معمولي مانندبيل و کلنگ و فرقون (چرخ دستي) استفاده مي‌گردد. براي اين کار تاعمق معيني که عمل پرتاب خاک با بيل به بالا امکان‌پذير است(مثلا 2 متر)عمل گودبرداري را ادامه مي‌دهند و بعد از آن پله‌اي ايجاد نموده و خاک  حاصله از عمق پايين تر از پله را روي پله ايجادشده ريخته وازروي براي گودبرداري‌هاي بزرگتر استفاده از بيل و کلنگ  مقرون به صرفه نبوده و بهتر است از وسايل مکانيکي مانندلودروغيره استفاده شود.دراين گونه موارد براي خارج کردن خاک از محل گودبرداري و حمل آن به  خارج کارگاه معمولا از سطح شيبدار استفاده مي‌گردد. بدين طريق که درضمن گودبرداري سطح شيبداري در کنار گود براي عبور کاميون و غير ه ايجاد مي‌گردد که بعد از اتمام کار اين قسمت وسيله کارگر برداشته مي‌‌شود.مراحل مختلف ساختن ساختمان- تاچه عمقي گودبرداري را ادامه مي‌دهيم:

ظاهرا حداکثر عمق مورد نياز براي گودبرداري تا روي پي مي‌باشد. به علاوه چندسانتي‌متر بيشتربراي فرش کف و عبور لوله‌ها (درحدود 20 سانتي‌متر که 6 سانتي‌ متر براي براي فرش کف و 14 سانتي‌متر براي عبور لوله مي‌باشد) که د ر اين صورت مي‌بايد محل پي‌هاي نقطه‌اي يا پي‌هاي نواري و شناژها ر ا با دست خا ک‌برداري نمود. ولي بهتر است که گودبرداري را تازيرسطح پي‌ها ادامه بدهيم، زير در اين صورت اولا براي قالب‌بندي پي‌هاآزادي عمل بيشتري داريم درنتيجه پیها ماتميزتر و درست‌ تر  خواهد  بود  و د ر ثا ني مي ‌توانيم خاک حاصل ازچاه‌کني و همچنين نخاله‌هاي ساختمان را در فضاي ايجادشده بين پي‌ها بريزيم که اين مطلب از لحاظ اقتصادي مقرون به صرفه مي ‌باشد، زيرا معمولا در موقع گودبرداري کار باماشين صورت مي‌گيرددرصورتي که براي خارج نمودن نخاله‌ها و خاک حاصل از چاه فاضلاب از محيط کارگاه مي‌بايد از وسايل دستي استفاده نماييم که اين امر مستلزم  هزينه  بيشتری  نسبت به کار با ماشين مي‌باشد.

البته در مورد پي‌هاي نواري اين کار عملي نيست زيرا معمولا پي‌سازي‌ در پي‌هاي نواري باشفته آهک مي‌باشد که بدون قالب بندي بوده وشفته در محل پي‌هاي حفر شده ريخته مي‌شود دراين صورت ناچار هستيم در ساختمان‌ هايي که با پي نواري ساخته مي ‌شود ا گر به گودبرداري نياز داشتيم گودبرداري را تا روي پي ادامه دهيم.

5- پي کني

- اصولا پي‌کني به دو دليل انجام مي‌شود:

1- دسترسي به زمين بکر

باتوجه به اين که کليه بار ساختمان به وسيله ديوارهاياستون‌هابه زمين منتقل مي‌شود در نتيجه ساختمان بايد روي زميني که قابل اعتما د بوده و قابليت تحمل بار ساختمان را داشته باشد بنا گردد. براي دسترسي به چنين زميني ناچار به ايجاد پي براي ساختمان مي‌باشيم.

2- براي محافظت پايه ساختمان
براي محافظت پايه ساختمان وجلو گيري از تاثير  عوامل جوي د ر پايه ساختمان بايد پي سازي نماييم . در اين صورت حتي در بهترين زمين‌ها نيز بايد حداقل پي‌هايي به عمق 40 تا 50 سانتي‌متر حفر کنيم.

6-ابعاد پي:

عرض وطول وعمق پي‌هاکاملا بستگي به وزن ساختمان و قدرت تحمل خاک محل ساختمان دارد. در ساختمان‌هاي بزرگ قبل از شروع کار به وسيله آزمايشات مکانيک خاک قدرت مجاز تحملي زمين راتعيين نموده واز روي آن مهندس محا سب ا بعاد پي  را تعيين مي  نمايند .  ولي در ساختمان‌هاي کوچک که آزمايشات مکانيک خاک دردسترس نيست بايد از مقاومت زمين در مقابل بارساختمان مطمئن شويم اغلب مواقع قدرت مجازتحملي زمين براي ساختمان‌هاي کوچک بامشاهده خاک پي و ديدن طبقات آن و طرز قرارگرفتن دانه‌ها به روي همديگر و يا ضربه زدن به وسيله کلنگ به محل پي قابل تشخيص مي‌باشد.گاهي اوقات نيزبراي به دست اوردن اطمينان بيشترمي‌توان اقدام به آزمايشات ساده محلي نمود که چند نمونه ازاين آزمايشات ذيلا شرح داده  مي‌ شود . قبل  ا ز انجام آزمايش جهت تعيين قدرت مجازخاک بايدازوزن ساختمان وميزان باري که از طرف ساختمان به زمين وارد مي‌شود آگاه شويم.

7- وزن ساختمان

منظورازتعيين وزن ساختمان وزني است که به وسيله پي سازي در اثر بار مرده وبارزنده ساختمان به هر سانتي‌متر مربع زمين وارد مي‌شود. مثلا درساختما ن‌هاي بنايي ابتدا يکي از د يوارهايي که حمال بوده و از لحاظ بار وزن بيشتري را تحمل مي‌ نمايند د ر نظر مي‌گيريم و وزن بار مرده و بار زنده وارد شده از اين ديوار به پي را مورد مطالعه قرار مي دهيم. براي اين کار وزن ديوار را محاسبه مي نماييم. آنگاه اين وزن را با بارمرده و زنده وارده از سقف به روي ديوار جمع نموده و بر سطح پي تقسيم مي‌کنيم تا وزن وارد بر يک سانتي‌متر مربع به دست آيد.

 1ـ مستند ساخت برج زيباي دبي بلندترين هتل دنيا

برج عربي_ The Burj Al Arab Arabian Tower_ دبي يكي از شاهكارهاي معماري وسازه هاي بي نظيري است كه تاكنون به دست انسان سا خته شده است . يكي ا ز باورنكردني ترين ساختما نهاي روي زمين. بلندترين هتل زمين :  مر احل ساخت اين  برج به تنهايي شگفت انگيزتراز خود اين برج است

معرفي:

برج العرب هتلی مجلل دردوبی، امارات متحده عربی است. ساختمان آن ۳۲۱ متر ارتفاع دارد و در جزیره‌ای مصنوعی ۲۸۰ متر از خشکی بنا شده‌است. کوچک‌ترین اتا ق هتل ۱۶۹ و بزرگ‌ترین اتاق آن ۷۸۰ متر مربع مساحت دارند.

رقم دقیق هزینه شده برای ساختمان بنامشخص نیست،اما گمان می‌رود بیش از ۱ میلیارد دلارآمریکاباشد.برای جبران هزینه‌ها تمامی اتاق‌های هتل بایستی برای ۴۰۰ سال اجاره شوند.

هفت طبقه ازاین هتل به صورت آکواریوم درزیر دریا وجود دارد. اجاره کوچک‌ترین اتاق این هتل شبی ۶ هزار درهم است.سرو هر غذا در این هتل کمتر از ۱۰۰۰ درهم نیست.

در طی روز، کالبد وبدنهٔ سفیدیک نورشیری ولطیفی را داخل هتل ایجاد می‌کنددرحالیکه شیشه شفاف جلو، مقددار زیادی نور و روشنایی ایجاد می‌کند. در شب، هم بیرون و هم درون ساختمان توسط نورهای متغیر، روشن می ‌شود . تقریباً بالای ساختمان یک  فرودگاه هلیکوپتربی نظیر توسط یک پایه نصب شده‌است.در فوريه 2005 را جر  فد رر  و اندره آغاسي در باند  فرود اين برج يك بازي تنيس انجام دادند.  يك باز ي در ارتفاع ‌211 متري !

لابی  آتریوم برج العرب  بلندترین آن در نوع خود در جهان است. زیرا در ارتفاع ۱۸۰ متری واقع شده. آتریوم بیش از یک سوم فضای داخل هتل را در برمی گیرد.درحالیکه معماری بیرونی هتل یک معماری کاملاً مدرن است،امامعماری  داخلی  هتل  ترکیبی  از سبک  شرقی  و غربی بصورت بسیارلوکس می‌باشد. در لابی نیم طبقه، یک فواره، یک ستاره سه بعدی اسلامی را بوجود می‌آورد. با وجود اندازه بزرگ برج العرب، تنها ۲۸ طبقه دوبل با ۲۰۲ سوییت دارد.کوچک‌ترین سوئیت ۱۶۹ متر مربع و بزرگ‌ تر ین آن ۷۸۰ متر مربع می ‌باشد. قیمت هر سوئیت، از ۱۰۰۰ دلار_هر شب_ تا ۱۵ هزار دلار متغیر است و سوئیت سلطنتی گرانترین آن ا ست، که شبی ۲۸ هزار د لار می ‌باشد . ستو نهای سفید توسکانی وراه پله‌های مارپیچ مرمری بابرگهای کارشده برروی نرده‌ها تأثیر هنر کلاسیک را بر روی طراحی داخلی هتل نشان می‌دهد.

حمامهای SPA مانند با موزائیک‌های کف و دیوار با شکلهای هندسی عربی، که در تمام ساختمان یافت می‌شود، قابل توجه‌است.

2ـ اين مستند شامل گزارش تصويري كاملي از مراحل طراحي و ساخت اين برج و هتل مشهور و نماهاي بسيار زيبايي از داخل آن است.

پس از ديدن اين فيلم به خوبي پي خواهيم بردكه تنها پول وتامين هزينه ها، سازنده اينچنين سازه عظيم و عجيبي نيست. چرا كه اين شاهكار كم نظير تركيب و تلفيقي است از علم و هنرهاي مختلف در با لاترين سطح ممكن. فيلمي مناسب براي تمامي دانشجويان،دانش آموختگان معماري، عمران، سازه هاي هيدروليكي و مكانيكي،طراحي داخلي وتمام مشتاقان و انسانهاي كنجكاوي كه در عاشق دانستن و آموختن هستند.

نوشته شده در شنبه ۱۳۸۹/۱۰/۰۴ساعت 20:28 توسط محمد|


آخرين مطالب
»
»
» گیربکس
» مراحل ساخت یک ساختمان
» انژکتور
» ایا میدانید؟؟؟
» شماره تلفن های ضروری درایران
» تشریح سوخت های مختلف
» زندگی نامه ی منوچهر دامغانی ازشعرای کلاسیک
» ایا میدانید؟؟؟
Design By : Pars Skin